Blog

Tyden.cz | Jako kompenzaci ztrát uvolní státní rozpočet pro dopravce přes 400 milionů korun

Chytřejší přehled nad logistikou pro dopravce a speditéry

Cargotic je moderní logistický software. Dispečeři mají pomocníka pro plánování a monitoring přeprav, který jim usnadňuje komunikaci s řidiči. Mějte přehled nad vaší firmou v číslech a spokojené dispečery. Přesvědčte se sami na případové studii

VYZKOUŠET ZDARMAZAVOLEJTE MI

Loading

Logistický systém

Naším cílem je pomoci dopravním a spedičním firmám s organizací společnosti, co možná nejvíce zvýšit produktivitu a zautomatizovat práci dispečerů, řidičů a managementu prostřednictvím srozumitelného a uživatelsky přívětivého systému.

PROCES PŘEPRAVY

To první, co si ráno otevřete v práci

Board přeprav

Na boardu “nástěnce” hned vidíte přehled všech aktuálních přeprav, v jaké fázi se nachází . Neplánujte si přepravy papírovou formou na stole, všechno máte před sebou na počítači.

Spojování nákladů

Stává se vám, že jedete dvě přepravy s podobnou trasou, ale nevšimnete si toho, že by tyto přepravy bylo možné spojit? Board vám pomůže mít nad přepravami větší přehled.

Board

PLÁNOVÁNÍ PŘEPRAV

Usnadněte si plánování a vytváření přeprav

Planning
Vyhledávání adres a plánování trasy

Díky ukládání často používaných adres, jste schopni opravdu rychle zadat trasu odkud kam pojedete přepravu s možností zadat více nakládek a vykládek. Systém vám vypočítá vzdálenost a ukáže trasu, kterou lze upravovat a plánovat.

Šablony nákladů

Pro rychlejší zadávání přepravy používejte šablony s předvolenými rozměry. Pro rychlejší práci máte možnost si vytvářet vlastní šablony nákladů.

Objednávka na jedno kliknutí

Po zadání informací k přepravě, vygenerujete objednávku a rovnou ji pošlete dopravci.MANAGEMENT PŘEPRAV A DOKUMENTŮ

Historie přeprav a ukládání dokumentů

Vyhledávání v přehledu přeprav

Po vytvoření přepravy se přeprava automaticky uloží do historie. Máte veškerá svá data na jednom místě a můžete mezi nimi efektivně vyhledávat podle klíčových slov, jako jsou adresy, zákazník nebo dopravce.

Místo papírů máte vše elektronicky

Faktury od zákazníka a přepravní listy si uložíte přímo k přepravě. Místo složitého předávání papírů řidič dokument jen naskenuje přes mobil a uloží do Cargoticu.

History

STATISTIKY & ANALYTIKA

Mějte přesná čísla, jak se daří vaší firmě

Statistics
Firemní statistiky

Je pro vás důležité vědět, jak se aktuálně daří vaší firmě a porovnávat různá časová období? Chtěli byste také vědět, jakou část obratu vám zákazník tvoří? Můžete tak maximalizovat zisk zaměřením se na ty správné zákazníky.

Osobní statistiky

Zde neuvidíte pouze vaši osobní produktivitu, ale také jaké výsledky mají vaši zaměstanci něbo kolegovéMANAGEMENT KONTAKTŮ

Databáze kontaktů a karta zákazníka

Všechny kontakty v bezpečí

Chceme maximálně vyhovět zákazníkům, těm kteří mají všechny kontakty viditelné pro ostatní kolegy i těm, kteří neradi mezi sebou sdílí své zákazníky. Proto si můžete vybrat, jestli kontakt bude veřejný nebo soukromý.

Karta zákazníka

Vaše kontakty si můžete rozděli na zákazník, dopravce, nebo obojí. U zákazníka systém počítá výnosy, za přepravu, kterou s vámi jede. Víte tak, jaký zákazník je pro vás nejdůležitější. U dopravce vidíte, jaké jsou vaše vádaje za jejich služby.

Komunikace se zákazníkem

Pamatujete si všechny důležité konverzace s vašimi zákazníky? Do karty zákazníka si můžete ukládat také komunikaci kdy a o čem jste se bavili a kdy se jim opět máte ozvat.

Contacts

MANAGEMENT VOZOVÉHO PARKU

Všechny koně ve stáji

Vehicles
Zjistěte, zda jsou vaše vozy ziskové

Do systému zadáváte všechny vozy a související detaily jako SPZ návěsu či velikost nákladového prostoru. U každého auta si pak zobrazíte počet jízd za měsíc, najeté kilometry, náklady i ziskovost.

Nemusíte hlídat STK či zelené karty

Cargotic to totiž dělá za vás. Systém vám dá včas vědět, že se blíží expirace lékárničky, pojištění, STK či zelené karty, atd.MOBILNÍ APLIKACE

Jednoduše v telefonu

Aplikace pro řidiče

Řidičům usnadní život jednoduchá aplikace, ve které najdou potřebné informace o přepravě. Nemusí tak za jízdy volat nebo číst SMS se změnami tras. V aplikaci mohou potvrdit nakládku a vykládku, čímž zase usnadní život dispečerům.

Kancelář ve vaší kapse

Volá vám zákazník, že potřebuje informace o přepravě, ale již nejste v kanceláři? Cargotic máte stále s sebou v telefonu, takže můžete pracovat odkudkoliv a kdykoliv.

Nyní na Google Play
Nyní na App Store
Mobile app
Mobile app

VYZKOUŠET ZDARMA

Vyzkoušejte si všechny tyto funkce na 14 dní zdarma bez závazku.

Digitalizace procesů v logistice

Elektronické řízení přepravy na jednom místě. Digitalizujeme proces od poptávky přes realizaci přepravy až po statistiky.

Digitized process

Jak Cargotic pomáhá?

Doplácíte na chyby, vašich zaměstnanců?

Systém vám pomůže snížit chybovost a vyhnete se tak výdajům na řešení jejich následků

Ztrácíte čas při dohledávání potřebných dokumentů?

U nás je máte jednoduše přiloženy k přepravě, které díky filtrům okamžitě najdete

Jezdíte opakované přepravy?

Naši zákazníci si chváli velkou úsporu času v možnosti kopírování přeprav

Stává se, že nevíte v jaké fázi se přeprava nachází?

Díky našemu boardu přeprav se vám to již nestane! Přepravy zde máte jednoduše rozdělené podlé fází, ve kterých se právě nacházejí

Věříte, že komunikace ve firmě by mohla být lepší?

Zjednoduště komunikaci dispečerů a řidičů pomocí mobilní aplikace a funkce přidávání komentářů k přepravám i kontaktům.

Potřebujete zkontrolovat přepravu, ale už jste odešli z kanceláře?

Cargotic si můžete zapnout i v telefonu a nepotřebujete být jen v kanceláři, abyste mohli pracovat.

Naše cíle

Cube

Logistický systém

Systém Cargotic ulehčuje práci mnoha dopravním i speditérským firmám, a to za pomocí intuitivního rozhraní. Díky systému jsou naši zákazníci schopni lépe řídit svoje podnikání, digitalizovat, uchovávat svoje pracovní dokumenty a v neposlední řadě také komunikovat se svými kolegy v reálném čase. Tohle je ale teprve první krok na cestě za kompletní digitalizací logistiky.

Cube

Propojování

Již brzy

Chceme všem stranám usnadnit komunikaci a propojit je. Proto vyvíjíme komunikační kanály, přes které propojíme lidi z přepravní nebo speditérské firmy, dopravce, řidiče i zákazníky. Všechno důležité tak zůstane na jednom místě a vy budete moct pohodlně hledat nové partnery nebo usnadnit zákazníkům zadávání poptávky a sledování zásilky.

Cube

Sdílená logistika

Již brzy

V poslední kroku připravujeme sdílenou logistiku. Propojíme vás s jinými logistiky, dopravci a dalšími partnery. Když jedete s poloprázdným vozem, doplní ho další uživatelé Cargoticu. Když máte náklad určený k přepravě, najdete si vhodné auto jiného dopravce, které ho naloží. Zvýšíme tím obsazenost vozů i vaši ziskovost.Tablet Preview

Tarify

Trial

po dobu 14 dnů

 • Přehled přeprav v reálném čase
 • Pokročilá správa uživatelů
 • Adresář kontaktů
 • Chat a notifikace
 • Statistika výkonnosti firmy
 • Pravidelné zálohování dat v cloudovém úložišti
 • Správa vozidel a řidičů
 • Online tracking vozidel
 • Posílání instrukcí k přepravám řidiči

VYBRAT

Speditér

 • Přehled přeprav v reálném čase
 • Pokročilá správa uživatelů
 • Adresář kontaktů
 • Chat a notifikace
 • Statistika výkonnosti firmy
 • Pravidelné zálohování dat v cloudovém úložišti

KONTAKTUJTE NÁS

Dopravce

 • Přehled přeprav v reálném čase
 • Pokročilá správa uživatelů
 • Adresář kontaktů
 • Chat a notifikace
 • Statistika výkonnosti firmy
 • Pravidelné zálohování dat v cloudovém úložišti
 • Správa vozidel a řidičů
 • Online tracking vozidel
 • Posílání instrukcí k přepravám řidiči

KONTAKTUJTE NÁS

Vlastní

Dopravci

V dnešní době máte na výběr hned z několika dopravců, kteří se postarají o běžné i nadrozměrné zásilky a dovezou je na místo určení po Čechách i v cizině. Každá společnost se specializuje na trochu něco jiného a nabízí specifickou paletu služeb. Díky velké konkurenci se firmy snaží u zákazníků uspět také formou bonusů a výhod.

Jak si ale vybrat, pokud například nakupujeme v eshopu, který nám dává na výběr z pěti dopravců? Abychom vám pomohli se na trhu dopravců zorientovat, připravili jsme následující přehled. V textu vám vysvětlíme základní pojmy, služby a přidáme také seznam dopravců, kteří by neměli ujít vaší pozornosti.

Některé společnosti rovněž nabízejí vytěžování dodávek a kamionů– vy jako majitelé jim můžete nabídnou svůj vlastní vůz k přepravě zboží a své služby coby řidič.

Druhy dopravy

Máte zásilku a potřebujete ji někam dodat? Jaký druh dopravy budete poptávat? Pokud si na tyto otázky neumíte odpovědět, my jsme na ně odpověděli za vás.

Doprava na paletách

Paletová doprava je ideálním prostředkem pro mezinárodní přepravu. Hodí se především pro objemnější zásilky nebo zásilky ve větším množstvím. Jelikož mají palety standardizované rozměry, nemusíte se obávat problémům na skladě nebo zádrhelů při dopravě. Doprava na paletách je rychlá, plynulá, přesná a spolehlivá.

Kamionová doprava

Díky nákladním vozům můžete přepravit téměř cokoliv kamkoliv. Silniční doprava je v porovnání s železniční značně pružnější. To je dáno především tím, že silniční komunikace oproti železnicím vedou prakticky všude.

Největší kamionoví dopravci v ČR

Kontejnerová doprava

Kontejnerová doprava se využívá především pro skladování a odvoz odpadu a také ve stavebnictví. Nejčastěji se tak přepravují materiály jako je písek, štěrk, suť, zemina nebo kámen. Kontejnery se používají i v rámci lodní dopravy, kdy je v nich přiváženo zboží a objemné zásilky.

Lodní doprava

Lodní doprava je značně limitovaná dopravními cestami – řekami nebo mořem a oceánem. Mezi její výhody patří především nižší cena v porovnání s leteckou a pozemní dopravou. V lodní dopravě se setkáte s kontejnerovými loděmi, které přepravují enormní množství zásilek na jednou.

Nákladní doprava

Nákladní doprava je souhrnné označení pro přepravu zásilek všech velikostí. Má několik variant

 • železniční nákladní doprava
 • silniční nákladní doprava
 • vodní nákladní doprava
 • letecká nákladní doprava

Mezinárodní doprava

Mezinárodní doprava označuje přepravu zásilek, jejich výchozí a cílové místo leží na území různých států. Vztahuje se také na dopravu, která začíná i končí ve stejné zemi, ale část cesty se uskutečnila na jiném území. Ne všichni dopravci tuto variantu nabízejí. Můžete se obrátit na mezinárodní společnosti – například na Fofr, UPS nebo DB Schenker.

Letecká doprava

Letecká doprava je jednou z nejrychlejších forem přepravy, především pokus se jedná o variantu mezinárodní. Nejčastěji se využívá pro poštovní a méně objemné zásilky. Některé společnosti, například FedEx, mají vlastní aerolinky.

Vnitrostátní doprava

Vnitrostátní doprava je označení pro dopravu zboží, které během své cesty nepřekročí hranice jednoho státu. Po Čechách se nejčastěji využívají kamiony, ale i říční cesty – Vltava a Labe.

Jak vidíte, doprava má opravdu mnoho variant. Jakou zvolit je čistě na vás. Se správným výběrem vám může pomoci také sám dopravce. Někteří poskytují tzv. spediční služby. V praxi to znamená, že vám firma dopravu obstará u jiné společnosti. Nebude ji tedy sama realizovat, jelikož na to nemá prostředky, ale pouze ji smluvně zajistí.
zpět k obsahu ↑

Největší dopravci v ČR

V České republice najdete velké množství dopravců. Každý se specializuje na něco trochu jiného. Uvedené společnosti vám díky speciálnímu softwaru pro dopravce poskytnou sledování zásilek online. Budete tak mít vždy přehled o tom, kde se vaše zásilka aktuálně nachází a kdy bude doručena. Podívejte se na přehled nejznámějších jmen, která využívají majitelé eshopů a další podnikatelé.

Databáze dopravců

Připravili jsme si pro vás kompletní databázi dopravců, jejichž služby můžete využít na území Čech i pro mezinárodní dopravu. U každého jména je připravený medailonek s přehledem služeb a dalších užitečných informací, které vám usnadní výběr.
zpět k obsahu ↑

Druhy přepravy

Ačkoliv to laikovi může splývat, přeprava a doprava jsou dvě odlišné věci. Doprava je přesun X z bodu A do bodu B. Přeprava je produktem dopravy. S kterými druhy přepravy se můžete setkat?

Přeprava balíků a zásilek

Přeprava balíků se vztahuje na menší zásilky. Nejčastěji ji využívají eshopy. Tento druh přepravy nabízí například Česká pošta, DPD, PPL, GLS, Fofr, Messenger, inTime a další. Některé společnosti do ceny přepravy zahrnují také pojištění balíků a další doprovodné služby, které se vám mohou hodit.

Expresní přeprava balíků a zásilek probíhá zpravidla do 24h od přijetí zásilky. Tuto variantu nabízí téměř všechny společnosti, počítejte ale s tím, že si připlatíte.

Ve velkých městech můžete využít služby kurýrů (např. Messenger), kteří jsou schopni dodat zásilku i v řádu několika hodin.

Další specifickou formou přepravy zásilek je přeprava na výdejní místa. Pro tuto službu je nejznámější Zásilkovna a Uloženka. Partnerská výdejní místa dnes už ale využívá i PPL nebo DPD. Tato varianta ušetří část nákladu za poštovné. Navíc je flexibilnější v porovnání s doručováním na adresu.

Nadrozměrná přeprava

O nadrozměrné přepravě se hovoří v případě, že zásilka naložená např. v kamionu by přesahovala povolené rozměry stanovené Ministerstvem dopravy. Taková forma přepravy se svěřuje logistickým společnostem, v jejichž kompetenci je zajistit, aby přeprava proběhla bez problémů a legálně. V opačném případě může dojít k poškození komunikace nebo ohrožení bezpečnosti provozu. Přepravu velkých a těžkých položek zajišťuje například TNT nebo Fofr.

Pokud se jedná o nadrozměrný balík, který se nevejde do normovaných parametrů, většina přepravních společností vám vyjde vstříc – za příplatek. PPL poskytuje řešení pro atypické zásilky, to samé DPD či Zásilkovna.

ADR přeprava

Jde o přepravu nebezpečných věcí v souladu se směrnicemi Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě. Tuto formu přepravy zajišťuje například Fofr, FedEx, DB Schenker nebo UPS.

zpět k obsahu ↑

Recenze dopravců

Níže máte možnost je ohodnotit a napsat svoji zkušenost. Výrazně tím pomůžete ostatním zákazníkům, co se právě rozhodují.

Toptrans

Toptrans

7.5.2021 Dopravci

Toptrans se zabývá přepravou, logistickými službami a skladováním. Pro zákazníky nabízí široké spektrum služeb, ať už jde o velké paletové zásilky, expresní …

C.S.Cargo

C.S.Cargo

3.5.2021 Dopravci

C.S.Cargo je česká firma, která se zabývá logistikou. Především ve střední a východní Evropě jde o jedno z nejvýznamnějších jmen co se této oblasti týče. …

Dachser

Dachser

3.5.2021 Dopravci

Dachser Group je logistická a nákladní společnost, která se specializuje na evropský trh. Má vlastní síť poboček a center na 437 místech po Evropě i mimo ni. …

DB Schenker

DB Schenker

3.5.2021 Dopravci

DB Schenker je německá společnost, která se zabývá poskytováním logistických řešení. Poskytuje služby zaměřené na dodavatelské řetězce – průmyslové a obchodní …

Raben

Raben

3.5.2021 Dopravci

Raben je holandská společnost, která nabízí komplexní logistické služby na míru. Raben Group se na trhu osvědčil jako spolehlivý partner a dnes má pobočky a …

Uloženka (nově WeDo Uloženka)

Uloženka (nově WeDo Uloženka)

14.4.2021 Dopravci

Ptali jste se někdy, co je to Uloženka? Uloženka se zabývá profesionálními dopravními a logistickými službami pro eshopy. Čím dál tím více obchodů se zapojuje …

InTime (nově WeDo)

InTime (nově WeDo)

13.4.2021 Dopravci

InTime je dopravce poskytující mezinárodní kurýrní a spediční služby. V České republice firma vlastní 21 dep. Denně přepraví desetitisíce zásilek. Skrze InTime …

FOFR

FOFR

13.4.2021 Dopravci

FOFR je česká přepraví společnost, která se zabývá doručováním zásilek, nadměrných nákladů a nebezpečného zboží. Rozváží kusové a balíkové zásilky. FOFR …

DPD

DPD

10.4.2021 Dopravci

DPD je přepravní společnost, která se specializuje na balíkové služby. Je součástí mezinárodní skupiny DPDgroup. Díky tomu můžete její služby využívat i do …

Pošta bez hranic

Pošta bez hranic

10.4.2021 Dopravci

Pošta bez hranic je dopravce, který se zabývá přepravou balíků do zahraničí. Specializuje se především na české eshopy, které posílají zásilky do ciziny. …

Zásilkovna

Zásilkovna

10.4.2021 Dopravci

Zásilkovna.cz je společnost, která se zabývá logistikou, především přepravou balíkových služeb. Spolupracuje s více než 28 000 eshopy a nabízí alternativu …

WeDo

WeDo

7.4.2021 Dopravci

WeDo je logistický operátor a přepravní společnost. Tato společnost převzala službu Uloženka a spedici InTime. Zaměřuje se především na komfort a potřeby …

TNT (brzy FedEx Express)

TNT (brzy FedEx Express)

7.4.2021 Dopravci

TNT Express je mezinárodní společnost zabývající se kurýrními službami. Patří pod FedEx a sídlí v Nizozemsku. TNT každý den doručí letecky i silničně miliony …

UPS

UPS

6.4.2021 Dopravci

United Parcel Service, známá především pod zkratkou UPS, je americká kurýrní společnost. Zdaleka se ale nespecializuje pouze na USA. Přepravní služby zajišťuje …

Česká pošta

Česká pošta

6.4.2021 Dopravci

Česká pošta provozuje poštovní služby. Vlastní rozsáhlou síť poboček, které najdete v podstatě kdekoliv. Její služby jsou velmi komplexní, kromě vyřizování …

FedEx

FedEx

5.4.2021 Dopravci

FedEx je americká firma, která se nabízí kurýrní a logistické služby. Zabývá se mezinárodní přepravou i přepravou v rámci jedné země. Kromě běžných zásilek se …

DHL

DHL

5.4.2021 Dopravci

DHL je německá dopravní společnost, která se zabývá mezinárodní poštovní, spěšnou, kurýrní, logistickou a finanční službou. V současné době jejich služby …

Messenger

Messenger

5.4.2021 Dopravci

Expresní kurýrní služba Messenger se zabývá doručováním zásilek po celé České republice i do dalších zemích Evropské unie. Žlutočerné kurýry dnes potkáte téměř …

GLS

GLS

3.4.2021 Dopravci

GLS je britská přepravní logistická společnost. Jde o úspěšnou firmu, která vybudovala celoevropskou síť balíkové a expresní přepravy. Služby kurýrů GLS …

PPL

PPL

3.4.2021 Dopravci

Společnost PPL patří mezi poskytovatele přepravních služeb pro podnikatele i firmy, ale jejích služeb mohou využívat i soukromé osoby. Pro ty je určen produkt …

Zájezdoví dopravci zakládají asociaci a žádají od státu odpovídající pomoc. Ta současná prý nedává smysl

Fungující iniciativa Za autobusy, která bojuje za lepší a spravedlivé kompenzace pro zájezdové dopravce, se promění v právnickou osobu Asociaci nepravidelné autobusové dopravy (ANAD). Jejím prostřednictvím chtějí získat rychlou pomoc pro dopravce, které citelně zasáhla současná situace. Podle zakladatele Jiřího Vlasáka má iniciativa podporu již přes 635 dopravních firem a věří, že se všichni stanou i členy vznikající

Zájezdoví dopravci zakládají asociaci a žádají od státu odpovídající pomoc. Ta současná prý nedává smysl
Foto: Moravskoslezský kraj
Popisek: Tyto autobusy budou od 13. prosince nově vozit cestující na Třinecku a Jablunkovsku

Anketa

Který z lídrů sněmovních stran ve vás vzbuzuje největší důvěru?Babiš35%Fiala1%Bartoš1%Okamura47%Jurečka6%Filip3%Hamáček1%Rakušan0%Pekarová-Adamová0%Klaus ml.6%hlasovalo: 16036 lidí Jiří Vlasák věří, že se Asociace nepravidelné autobusové dopravy stane velmi silnou organizací. „Bude zastupovat doslova celý trh nepravidelné autobusové přepravy osob a pro politiky nebude již tak jednoduché, nás odbýt. Později každý dopravce osloví svoje spřátelené klienty z řad škol, CK, CA, sportovních klubů, neziskových organizací, obecních úřadů, firem, zájmových spolků s tím, aby se staly partnery asociace. Bude to v zájmu všech uvedených organizací, protože pokud prosadíme naše návrhy, budou z nich jako naši klienti profitovat. Pokud se povede dohromady sehnat tisíce partnerů, budeme v podstatě zastupovat až miliony občanů ČR, to by už měla být velká síla k prosazení všech našich cílů,“ věří Vlasák. Dopravci obdrželi minulý týden dlouho očekávaný návrh kompenzačního programu. S tím ale spokojeni nejsou. Podle schůzky s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem věřili, že zmíněné parametry paušálního programu budou dávat zájezdovým dopravcům postiženým již téměř ročním výpadkem zakázek, smysl. Propad celoroční tržby se pohybuje mezi 85 až 100 procenty. V běžné sezóně autobusy dopraví týdně více než milion cestujících.  „Bohužel opak je pravdou, návrh programu, který má schvalovat vláda, počítá s kompenzacemi přibližně 50 procent nákladů, které máme nyní. V období, kdy stojíme a snažíme se ušetřit na všem možném. Původně se hovořilo o kompenzacích nákladů, které jsme měli v normální době, tedy v roce 2019. To mohlo dávat alespoň nějaký smysl,“ přiblížil Vlasák. „Chtěli jsme věřit, když se kolegovi Alešovi Toufarovi povedlo vejít v e-mailový kontakt s ministrem Havlíčkem, že jsme na dobré cestě, že naše argumenty budou vyslyšeny, ale ukazuje se, že jsme byli naivní,“ píše Vlasák.  Dopravci proto po včerejším rozhodnutí vlády poslali Karlu Havlíčkovi dopis, ve kterém kompenzační plán pro podnikatele nazývají veřejnou popravou zájezdových dopravců.  

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

 • BPP
 • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
 • místopředseda vlády

SympatizovatProfilPoložit dotazOdpovědiHodnotitŠtítky  „Mylně vydáváte podporu fungujícím oborům za pomoc pro nás. Odložení mýtného, odložení silniční daně a dokonce snížení spotřební daně z nafty v nákladu 5 miliard korun. To firmám, které rok, a ne svojí vinou stojí, nepomůže. Rád bych vám v této souvislosti připomenul, že jste mimo jiné ministr dopravy a vykonávat nadále tento úřad s vědomím, že pohřbíváte příležitostnou dopravu v zemi v počtu mnoha set rodinných firem, to je opravdu silné,“ stojí v dopise. A jejich rozhořčení je již opravdu silné. „Ve veřejném prostoru i nakonec v naší korespondenci prezentujete, že se nenecháte vydírat. Mnohokrát jsem Vás za Iniciativu ujistil, že vydírání není naším programem. Vaše poslední ekonomické útoky na náš obor hovoří o něčem jiném, než deklarujete. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Věřte, že se těmto posledním krokům, které nám zbydou a ke kterým stále silněji vyzývají naši podporovatelé z řad dopravců, zatím v Iniciativě vnitřně bráníme,“ uzavírá současná iniciativa Za autobusy svůj dopis.  

Do Ostravy začal létat další nákladní dopravce: Maleth Aero s nákladní A330

07 Úno 2021 10:211 min čteníAirbus A330-200 PTF společnosti Maleth Aero v Ostravě. Foto: Letiště OstravaAirbus A330-200 PTF společnosti Maleth Aero v Ostravě. Foto: Letiště OstravaProfilový obrázekJan Sůrahonzalb24 Komentářů

Letiště Ostrava získalo další nákladní letecké spojení s Asií. Do Ostravy poprvé přilétl Airbus A330-200 společnosti Maleth Aero. Jde o verzi PTC, tedy původně osobní letadlo proměněn na nákladní verzi. Do Ostravy přiletělo ze Soulu.

Na svém instagramu o tom o informovalo Letiště Ostrava. Po pravidelných linkách DHL a UPS a velmi častým letům Uzbekistan Airways Cargo jde o čtvrtou nákladní linku v Ostravě. Mošnovské letiště má tak aktuálně podstatně více cargo letů než osobních. Podle letiště by měl nový dopravce létat dvakrát až třikrát týdně. Průběh prvního letu je na Flightradar24.com. Nový dopravce létá pro společnost EGT Express, která do Ostravy přivedla už dříve lety Uzbekistan Airways Cargo.

Maleth Aero sídlí na Maltě, firma se specializuje na takzvaný ACMI pronájem letadel. Ve flotile má například čtyři Airbusy A340.

Pro Letiště Ostrava jde o další úspěch v segmentu nákladní letecké dopravy. Loni zaznamenalo nejvíce odbaveného zboží v historii. V nákladní dopravě pomohl letišti import zdravotnického materiálu při první vlně pandemie. V září byla otevřena pravidelná nákladní linka UPS do Kolína nad Rýnem, která doplnila už dříve zavedené lety do Lipska a Číny.

Celkově bylo na ostravském letišti odbaveno 14 228 tun nákladu, což je 70% nárůst oproti předchozímu roku.

Dopravci

V dnešní době máte na výběr hned z několika dopravců, kteří se postarají o běžné i nadrozměrné zásilky a dovezou je na místo určení po Čechách i v cizině. Každá společnost se specializuje na trochu něco jiného a nabízí specifickou paletu služeb. Díky velké konkurenci se firmy snaží u zákazníků uspět také formou bonusů a výhod.

Jak si ale vybrat, pokud například nakupujeme v eshopu, který nám dává na výběr z pěti dopravců? Abychom vám pomohli se na trhu dopravců zorientovat, připravili jsme následující přehled. V textu vám vysvětlíme základní pojmy, služby a přidáme také seznam dopravců, kteří by neměli ujít vaší pozornosti.

Některé společnosti rovněž nabízejí vytěžování dodávek a kamionů– vy jako majitelé jim můžete nabídnou svůj vlastní vůz k přepravě zboží a své služby coby řidič.

Druhy dopravy

Máte zásilku a potřebujete ji někam dodat? Jaký druh dopravy budete poptávat? Pokud si na tyto otázky neumíte odpovědět, my jsme na ně odpověděli za vás.

Doprava na paletách

Paletová doprava je ideálním prostředkem pro mezinárodní přepravu. Hodí se především pro objemnější zásilky nebo zásilky ve větším množstvím. Jelikož mají palety standardizované rozměry, nemusíte se obávat problémům na skladě nebo zádrhelů při dopravě. Doprava na paletách je rychlá, plynulá, přesná a spolehlivá.

Kamionová doprava

Díky nákladním vozům můžete přepravit téměř cokoliv kamkoliv. Silniční doprava je v porovnání s železniční značně pružnější. To je dáno především tím, že silniční komunikace oproti železnicím vedou prakticky všude.

Největší kamionoví dopravci v ČR

Kontejnerová doprava

Kontejnerová doprava se využívá především pro skladování a odvoz odpadu a také ve stavebnictví. Nejčastěji se tak přepravují materiály jako je písek, štěrk, suť, zemina nebo kámen. Kontejnery se používají i v rámci lodní dopravy, kdy je v nich přiváženo zboží a objemné zásilky.

Lodní doprava

Lodní doprava je značně limitovaná dopravními cestami – řekami nebo mořem a oceánem. Mezi její výhody patří především nižší cena v porovnání s leteckou a pozemní dopravou. V lodní dopravě se setkáte s kontejnerovými loděmi, které přepravují enormní množství zásilek na jednou.

Nákladní doprava

Nákladní doprava je souhrnné označení pro přepravu zásilek všech velikostí. Má několik variant

 • železniční nákladní doprava
 • silniční nákladní doprava
 • vodní nákladní doprava
 • letecká nákladní doprava

Mezinárodní doprava

Mezinárodní doprava označuje přepravu zásilek, jejich výchozí a cílové místo leží na území různých států. Vztahuje se také na dopravu, která začíná i končí ve stejné zemi, ale část cesty se uskutečnila na jiném území. Ne všichni dopravci tuto variantu nabízejí. Můžete se obrátit na mezinárodní společnosti – například na Fofr, UPS nebo DB Schenker.

Letecká doprava

Letecká doprava je jednou z nejrychlejších forem přepravy, především pokus se jedná o variantu mezinárodní. Nejčastěji se využívá pro poštovní a méně objemné zásilky. Některé společnosti, například FedEx, mají vlastní aerolinky.

Vnitrostátní doprava

Vnitrostátní doprava je označení pro dopravu zboží, které během své cesty nepřekročí hranice jednoho státu. Po Čechách se nejčastěji využívají kamiony, ale i říční cesty – Vltava a Labe.

Jak vidíte, doprava má opravdu mnoho variant. Jakou zvolit je čistě na vás. Se správným výběrem vám může pomoci také sám dopravce. Někteří poskytují tzv. spediční služby. V praxi to znamená, že vám firma dopravu obstará u jiné společnosti. Nebude ji tedy sama realizovat, jelikož na to nemá prostředky, ale pouze ji smluvně zajistí.
zpět k obsahu ↑

Největší dopravci v ČR

V České republice najdete velké množství dopravců. Každý se specializuje na něco trochu jiného. Uvedené společnosti vám díky speciálnímu softwaru pro dopravce poskytnou sledování zásilek online. Budete tak mít vždy přehled o tom, kde se vaše zásilka aktuálně nachází a kdy bude doručena. Podívejte se na přehled nejznámějších jmen, která využívají majitelé eshopů a další podnikatelé.

Databáze dopravců

Připravili jsme si pro vás kompletní databázi dopravců, jejichž služby můžete využít na území Čech i pro mezinárodní dopravu. U každého jména je připravený medailonek s přehledem služeb a dalších užitečných informací, které vám usnadní výběr.
zpět k obsahu ↑

Druhy přepravy

Ačkoliv to laikovi může splývat, přeprava a doprava jsou dvě odlišné věci. Doprava je přesun X z bodu A do bodu B. Přeprava je produktem dopravy. S kterými druhy přepravy se můžete setkat?

Přeprava balíků a zásilek

Přeprava balíků se vztahuje na menší zásilky. Nejčastěji ji využívají eshopy. Tento druh přepravy nabízí například Česká pošta, DPD, PPL, GLS, Fofr, Messenger, inTime a další. Některé společnosti do ceny přepravy zahrnují také pojištění balíků a další doprovodné služby, které se vám mohou hodit.

Expresní přeprava balíků a zásilek probíhá zpravidla do 24h od přijetí zásilky. Tuto variantu nabízí téměř všechny společnosti, počítejte ale s tím, že si připlatíte.

Ve velkých městech můžete využít služby kurýrů (např. Messenger), kteří jsou schopni dodat zásilku i v řádu několika hodin.

Další specifickou formou přepravy zásilek je přeprava na výdejní místa. Pro tuto službu je nejznámější Zásilkovna a Uloženka. Partnerská výdejní místa dnes už ale využívá i PPL nebo DPD. Tato varianta ušetří část nákladu za poštovné. Navíc je flexibilnější v porovnání s doručováním na adresu.

Nadrozměrná přeprava

O nadrozměrné přepravě se hovoří v případě, že zásilka naložená např. v kamionu by přesahovala povolené rozměry stanovené Ministerstvem dopravy. Taková forma přepravy se svěřuje logistickým společnostem, v jejichž kompetenci je zajistit, aby přeprava proběhla bez problémů a legálně. V opačném případě může dojít k poškození komunikace nebo ohrožení bezpečnosti provozu. Přepravu velkých a těžkých položek zajišťuje například TNT nebo Fofr.

Pokud se jedná o nadrozměrný balík, který se nevejde do normovaných parametrů, většina přepravních společností vám vyjde vstříc – za příplatek. PPL poskytuje řešení pro atypické zásilky, to samé DPD či Zásilkovna.

ADR přeprava

Jde o přepravu nebezpečných věcí v souladu se směrnicemi Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě. Tuto formu přepravy zajišťuje například Fofr, FedEx, DB Schenker nebo UPS.

zpět k obsahu ↑

Recenze dopravců

Níže máte možnost je ohodnotit a napsat svoji zkušenost. Výrazně tím pomůžete ostatním zákazníkům, co se právě rozhodují.

UPS

UPS

19.1.2021 Dopravci

United Parcel Service, známá především pod zkratkou UPS, je americká kurýrní společnost. Zdaleka se ale nespecializuje pouze na USA. Přepravní služby zajišťuje …

FedEx

FedEx

19.1.2021 Dopravci

FedEx je americká firma, která se nabízí kurýrní a logistické služby. Zabývá se mezinárodní přepravou i přepravou v rámci jedné země. Kromě běžných zásilek se …

DHL

DHL

18.1.2021 Dopravci

DHL je německá dopravní společnost, která se zabývá mezinárodní poštovní, spěšnou, kurýrní, logistickou a finanční službou. V současné době jejich služby …

Messenger

Messenger

17.1.2021 Dopravci

Expresní kurýrní služba Messenger se zabývá doručováním zásilek po celé České republice i do dalších zemích Evropské unie. Žlutočerné kurýry dnes potkáte téměř …

PPL

PPL

16.1.2021 Dopravci

Společnost PPL patří mezi poskytovatele přepravních služeb pro podnikatele i firmy, ale jejích služeb mohou využívat i soukromé osoby. Pro ty je určen produkt …

WeDo

WeDo

30.12.2020 Dopravci

WeDo je logistický operátor a přepravní společnost. Tato společnost převzala službu Uloženka a spedici InTime. Zaměřuje se především na komfort a potřeby …

Uloženka (nově WeDo Uloženka)

Uloženka (nově WeDo Uloženka)

27.12.2020 Dopravci

Ptali jste se někdy, co je to Uloženka? Uloženka se zabývá profesionálními dopravními a logistickými službami pro eshopy. Čím dál tím více obchodů se zapojuje …

InTime (nově WeDo)

InTime (nově WeDo)

27.12.2020 Dopravci

InTime je dopravce poskytující mezinárodní kurýrní a spediční služby. V České republice firma vlastní 21 dep. Denně přepraví desetitisíce zásilek. Skrze InTime …

FOFR

FOFR

27.12.2020 Dopravci

FOFR je česká přepraví společnost, která se zabývá doručováním zásilek, nadměrných nákladů a nebezpečného zboží. Rozváží kusové a balíkové zásilky. FOFR …

Zásilkovna

Zásilkovna

15.12.2020 Dopravci

Zásilkovna je služba, která je zaměřená na budování sítě výdejních míst a na doručování zásilek z e-shopů. Cílem je to, aby bylo poslání i vyzvednutí zásilky …

Česká pošta

Česká pošta

15.12.2020 Dopravci

Česká pošta je státní podnik/společnost, jež zajišťuje služby nejen v oblasti doručování, ať už balíčků, dopisů či cenných zásilek, ale také na poli …

DPD

DPD

14.12.2020 Dopravci

DPD je předním poskytovatelem přepravních služeb jak v ČR, tak i Evropě. Zákazníkům nabízí doručení zásilek domů, do firem i 80 odběrných míst (ParcelShop). …

GLS

GLS

13.12.2020 Dopravci

GLS je britská přepravní logistická společnost. Jde o úspěšnou firmu, která vybudovala celoevropskou síť balíkové a expresní přepravy. Služby kurýrů GLS …

Toptrans

Toptrans

13.12.2020 Dopravci

Toptrans se zabývá přepravou, logistickými službami a skladováním. Pro zákazníky nabízí široké spektrum služeb, ať už jde o velké paletové zásilky, expresní …

C.S.Cargo

C.S.Cargo

17.11.2020 Dopravci

C.S.Cargo je česká firma, která se zabývá logistikou. Především ve střední a východní Evropě jde o jedno z nejvýznamnějších jmen co se této oblasti týče. …

Dachser

Dachser

17.11.2020 Dopravci

Dachser Group je logistická a nákladní společnost, která se specializuje na evropský trh. Má vlastní síť poboček a center na 437 místech po Evropě i mimo ni. …

DB Schenker

DB Schenker

17.11.2020 Dopravci

DB Schenker je německá společnost, která se zabývá poskytováním logistických řešení. Poskytuje služby zaměřené na dodavatelské řetězce – průmyslové a obchodní …

Raben

Raben

17.11.2020 Dopravci

Raben je holandská společnost, která nabízí komplexní logistické služby na míru. Raben Group se na trhu osvědčil jako spolehlivý partner a dnes má pobočky a …

Pošta bez hranic

Pošta bez hranic

14.11.2020 Dopravci

Pošta bez hranic je dopravce, který se zabývá přepravou balíků do zahraničí. Specializuje se především na české eshopy, které posílají zásilky do ciziny. …

TNT (brzy FedEx Express)

TNT (brzy FedEx Express)

14.11.2020 Dopravci

TNT Express je mezinárodní společnost zabývající se kurýrními službami. Patří pod FedEx a sídlí v Nizozemsku. TNT každý den doručí letecky i silničně miliony …

Nabídky nákladů od stálých a nových dodavatelů

Nový Trans for Carriers (TFC) je nástroj vše v jednom,
žádné e-maily nebo textové zprávy, jednoduché, rychlé a pohodlné, plus databáze Trans.eu.more

Trans for Carriers (TfC)
Více než dopravní databáze Trans.eu

3 hlavní výhody

 • Jednoduchá obsluha nákladů od pravidelných dodavatelůJednoduché potvrzení akceptace nákladu na přepravu, a to i v případě smluv na dobu neurčitou, jednoduchá nabídka aukčních kvót.
 • Snadná manipulace s nákladem od stálých dodavatelůTFC používá algoritmus SmartMatch, což navrhuje specifické zatížení dopravcem. Algoritmus bere v úvahu množství proměnných, např. flotilu dopravce, trasy, které si obvykle zvolí, předchozí spolupráci s odesílatelem, stanoviska a certifikát TCC.
 • Monitorování vyžadováné odesílateli a snadné určení stavuTFC umožňuje integraci telematiky dopravce a umožňuje snadnou komunikaci a stanovení stavu objednávky – bez dodatečných e-mailů a Excelu.

+ 3 EXTRA doplňky

 • Jednoduchá fakturace a účtování přepravních objednávek (brzy)Funkce TFC zahrnují elektronickou automatickou fakturaci na základě předešlých objednávek s možností vyrovnání dodatečných poplatků, smluvních pokut.
 • Lepší využití flotily a zvýšení ziskovosti (brzy)Ziskovost závisí na tom, zda vozidla pracují nepřetržitě a za dobré ceny. Použití vozidla umožňuje plánovat nepřetržitý provoz vozidla až o 2-3 týdny dopředu, s automatickými návrhy na přepravu za období bez fixních objednávek.
 • Správné plánování skutečných tras dopravce (brzy)Pro určení ceny za přepravu je kromě mnoha faktorů týkajících se zatížení, sezóny, počtu míst vykládky atd. důležité správně plánovat skutečnou trasu nákladního vozidla.

Trans for Shippers (TfC)– nejdůležitější funkce

Znaky TfCJak to funguje?
Nová dopravní databázePřístup k jedné z největších dopravních komunit v Evropě. Je to nový nástroj integrovaný s logistickou platformou.
Automatizace spolupráceJednoduché potvrzení přijetí pravidelných a příležitostných nákladů z vašeho přepravce.
Aukce nákladní dopravyÚčast na aukcích objednávky s pevnou cenou nebo s možností navrhnout ceny.
Správa objednávek od přepravcePřijímání a vydávání stavů elektronických objednávek od přepravce
Rychlé potvrzení objednávkyElektronické potvrzení dokončení objednávky pro rychlejší fakturaci.
Integrace flotily s telematikkouSchopnost sdílet polohu vozidla s nákladem.
Přístup k pohodlnému komunikátoruJeden nástroj pro rozhovory se zákazníky: odděluje konverzace podle kontextu a zjištění archivů.

Ceník

Z blogu Trans for Carriers (TfC)

5 rad pro dopravce, jak si usnadnit práciVíceJak funguje ratingový (hodnotící) systém v nové databázi Trans.eu?VíceNovinka. Databáze Trans.eu v online verziVíce

O Trans.eu Group SA

Trans.eu Group S.A. je technologická společnost založená v roce 2004. Vytvořili jsme jednu z nejdůležitějších nákladních burz v Evropě, jakožto i moderní logistickou platformu pro silniční dopravu.

V současnosti společnost rozvíjí 12 zahraničních společností, jakožto i 8 firem, které se specializují na poskytování různých služeb pro podnikání v silniční dopravě. Máme více než 500 zaměstnanců.

Platforma Trans.eu je místem, kde byla vytvořena největší komunita dopravců v Evropě.25 000DOPRAVCŮbuduje komunitu Platformy Trans.eu9 000SPEDITÉRŮaktivně využívá Platformu Trans.eu6 000ODESÍLATELŮzveřejňuje nabídky na Platformě Trans.eu

Naše poslání je jednoduché. Chceme, aby se svět silniční dopravy stal výrazně SMART & FAIR:
moderní, účinný a transparentní.

Zjistěte, jak se společnost Trans.eu se společností DEKRA stará o bezpečnost vašich dat na Platformě Trans.eu.PODÍVEJTE SE, JAK TO FUNGUJE

Zaregistrujte se a začněte testovat

REGISTRACE

© Copyright Trans.eu 2011-2020 Trans.eu, s.r.o.

V rámci internetových servisů společnosti Trans.eu, s.r.o. a společností, které jsou s touto společností propojeny, jsou využívány soubory cookies. Využíváme je pro účely zajištění pohodlí během využívání našich služeb. Využívání našich stránek znamená souhlas se zapisováním informací obsažených v cookies. Pokud nechcete s tímto souhlasit – změňte nastavení svého prohlížeče. Více o politice bezpečnosti. Politika bezpečnosti informací ISO 27001PRAVIDLA | LICENCE | CERTIFICATE ISO 27001 | POLITIKA BEZPEČNOSTI | STÁHNOUT

Slovník pojmů

AICPR neboli Stálé mezinárodní sdružení silničních kongresů – Patří mezi nejstarší organizace v silniční dopravě, založena byla v roce 1908 v Paříži , kde má zároveň i sídlo. AICPR je smíšená organizace, v níž jsou soustředěny vlády, veřejné instituce, právnické i soukromé osoby. Náplní sdružení je rozšiřování informací o vědecko-technickém pokroku v oblasti výstavby dálnic, silnic, mostů a silničního ruchu.Celní odbavení – Působnost celních orgánů je v České republice upravena zákonem. Celní úřady rozhodují o propuštění zboží do navrhovaného celního režimu, vyměřují a vybírají clo, daně a poplatky spravované celními orgány, pátrají po zboží, které neprošlo celnímu dohledu a zároveň provádí řízení o celních přestupcích a celních deliktech. Mezi další činnosti prováděné celními úřady patří veterinární a rostlinolékařská ochrana před zavlečením nebezpečných chorob, dále také ochrana před dovozem odpadů, jedů a jiných škodlivých látek. Součástí celních služeb je také zastupování v celním řízení, vystavování celních prohlášení do všech celních režimů, zajišťování celního dluhu do všech režimů, doklady o původu a statusu zboží, vyplňování karnetů TIR ( viz režim TIR), nákladních listů CMR a ostatních dokladů předkládaných v celním řízení, zřizování celních skladů v prostorách zákazníků, uskladňování v celním skladu, poradenství při problematice EU při dovozu a vývozu zboží a určování celního zařízení, zajištění právní konzultace a zastoupení ve sporech s celními úřady, zpracování a příprava žádostí o povolení ekonomických režimů, realizace ekonomických režimů.Celovozová doprava (celovozová přeprava) – Pro celovozové zásilky platí, že celý náklad na rozdíl od kusových zásilek (viz sběrná kusová zásilka) jede v jednom dopravním prostředku, který vybere společnost zprostředkující přepravu zásilek (zasílatel) podle podmínek (rozměry, hmotnost, objem) zadaných odesílatelem. Dopravní prostředek je vybrán tak, aby doprava byla co nejefektivnější, nejrychlejší a za nejnižší možnou cenu. Ceny celovozových zásilek bývají obvykle smluvní.CMR neboli Úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě – název pochází z francouzského Convention relative au contrat de transport international de marchandises par route. Jedná se o jeden ze základních dokumentů, které upravují provozování mezinárodní silniční přepravy. Silniční přeprava realizovaná mezi členskými zeměmi dohody CMR může být kusová (viz sběrná kusová zásilka) nebo celokamionová (viz celovozová doprava).Cross-dock – Pojem se vztahuje k manipulaci se zbožím – čím nižší je počet kontaktů se zbožím, tím nižší je pravděpodobnost jeho poškození a tím efektivnější je přeprava. Počet kontaktů se zbožím při jeho přepravě se pohybuje v rozmezí tři až nula kontaktů. Při třech kontaktech nejprve dochází k vyložení zboží do kompletační zóny (první kontakt), následuje rozebrání palet (druhý kontakt) a jejich příprava na expedici, dále dochází k naložení palet (třetí kontakt) a pak dochází k samotné expedici. Dochází-li při manipulaci ke dvěma kontaktům, je vynecháno rozebírání palet. Pokud je zboží přijato a následně expedováno (bez jakéhokoli kontaktu ve skladu) hovoříme o jednom kontaktu. Nejefektivnější je doprava bez kontaktu, kdy se k manipulaci se zbožím dochází pouze při nákladu a vyložení.ČESMAD BOHEMIA neboli Sdružení československých mezinárodních automobilových dopravců – Sdružení bylo založeno v roce 1966, v témže roce se Česká republika stala členem IRU (viz IRU). Po vzniku České republiky vzniklo Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia (viz Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia).Dodávkový automobil – Automobily určené pro přepravu zboží, jehož maximální užitečná hmotnost nepřesahuje jeden a půl tuny, čímž se odlišuje od nákladního automobilu (viz nákladní automobil). Podle úpravy ložního prostoru se rozlišuje pick-up, dodávkový automobil skříňový a valníkový. Pro pick-up je charakteristický otevřený ložní prostor a dveře v zadní stěně. Skříňový automobil má uzavřený prostor, který je rozdělený či celistvý. Odnímatelné stěny a ohraničený ložný prostor je příznačný pro valníkový dodávkový automobil.Doprava – Pojmem doprava nazýváme pracovní neboli technologický proces, při němž dochází k pohybu dopravních prostředků po dopravní cestě. Doprava bývá velmi často zaměňována s termínem (viz přeprava). Provozovatel dopravy je nazýván dopravce. Podle vedení dopravní cesty rozlišujeme pozemní, podzemní (provádí se pod úrovní inženýrských sítí), podpovrchovou (provádí se v úrovni či nad úrovní inženýrských sítí), leteckou, vodní či potrubní dopravu. Nejčastěji se doprava dělí na kolejovou, silniční, leteckou, říční a městskou hromadnou. Podle míst přepravy lze rozlišovat dopravu vnitrostátní, zahraniční a tranzitní.Dopravní pojištění – Pojištění je určeno všem výrobcům, obchodním společnostem, prodávajícím, kupujícím, pokud nesou riziko náhodné ztráty či poškození zboží během přepravy. Pojištění může sjednat také zasílatel, který k tomu dostane pokyn od příkazce. Přeprava může být pojištěna jednorázově, pojistit lze také všechny přepravy prováděné během určitého období, dále přepravy v rámci jednoho obchodního kontraktu či přepravy prováděné vlastním jménem s udanou pojistnou částkou.
Sjednat lze pojistku o různém rozsahu, základní pojistná smlouva se vztahuje na poškození, zničení a ztrátu v důsledku nehody dopravního prostředku, požáru, zásahu bleskem, výbuchu, závažné nehody (sesuv půdy, zřícení mostu, skladové budovy), přírodních katastrof. Doplňkově je možno náklad připojistit proti krádeži, nedodání dopravcem a další rizika jako jsou například lom, rez, koroze, nemočení, ohyb. Pojištění se vztahuje vždy k době trvání přepravy zásilky a pojistitel si může vybrat z několika variant rámcových smluv. Uzavřít lze smlouvy obratové, které pojistí všechny uskutečněné přepravy zboží stejného nebo podobného druhu. Dalším typem smluv jsou smlouvy deklarační, které pojistí pouze přepravy nahlášené k pojištění. Třetí možností je pojištění na riziko při tuzemských přepravách prováděných vlastním jménem pojištěného. Rozsah a výše pojistného plnění je dána výší vzniklé škody. Výše pojistného je sjednávána individuálně na základě posouzení rizika daného druhem zboží, použitým obalem, typem dopravního prostředku, trasou přepravy, teritoriálním rozsahem pojištění a pojistného krytí, pojistnou částkou, výše spoluúčasti a na základě subjektivního uvážení klienta.Dopravní potenciál státu – Zahrnuje dopravní cesty veřejné a neveřejné, dále pak dopravní zařízení a dopravní uzly. Součástí dopravního potenciálu státu jsou také kvalifikovaní pracovníci a dopravní prostředky (a to ve všech formách vlastnictví).Dovoz viz import.Evidence zboží – Řeší kompletní evidenci skladu – příjem zboží do skladu a následný výdej zboží. Při vydávání zboží je k němu automaticky tištěn dodací list, faktura, prodejka či výdejka. Pro evidenci zboží ve skladech se obvykle používají speciální softwary.Export neboli vývoz – Tvoří ho objem zboží, služeb (technologií, licencí či autorských práv), které vyrobí a vyveze do zahraničí jeden stát. Pro všechny státy je vývoz přínosem. Je-li hodnota exportu vyšší než hodnota importu (dovozu) hovoříme o přírůstku hrubého domácího produktu, v opačném případě se jedná o úbytek na hrubém domácím produktu. Čistý vývoz je rozdíl mezi exportem a importem (viz import) státu. Je-li hodnota kladná, převažuje vývoz, je-li záporná, pak dovoz převyšuje nad vývozem.Expresní přeprava – Způsob přepravy, při níž je velký důraz kladen na rychlost a spolehlivost. Cílem expresní přepravy je urychlená přeprava nákladu (osob) na místo určení.FTL neboli Full Truck Loads – Označuje celovozovou zásilku (viz celovozová doprava). Místo sousloví celovozová zásilka je možné se setkat také s označením celovůz či celovozovka. Dispečeři v běžné mluvě používají také full load.Full Truck Loads viz FTLCharterová přeprava – Způsob dopravy, která se uskutečňuje mimo jízdní, letový či lodní řád a to podle požadavku objednatele.Import neboli dovoz – Je tvořen objemem zboží, služeb (technologií, licencí či autorských práv), které je stát schopen dovést na své území. Na rozdíl od exportu (viz export) se nejedná o pozitivní hodnotu. Převyšuje-li hodnota importu nad hodnotou exportu, hovoříme o úbytku na hrubém domácím produktu, v opačném případě se jedná o přírůstek hrubého domácího produktu.INCOTERMS neboli přehled dodacích parit – Pochází a anglického International Commercial Terms, jedná se o soubor pravidel užívaných pro výklad obchodních doložek v zahraničním obchodě. Důvodem vzniku doložek byla nejednotnost obchodních zákoníků jednotlivých států. Incoterms vznikly v roce 1936 v Paříži a jsou pravidelně obměňovány v závislosti na změnách mezinárodního obchodu.IRF neboli Mezinárodní silniční federace – Organizace se sídlem v Ženevě, zabývá se silničním hospodářstvím. Mezi její členy patří silniční správy a organizace specializující se na výstavbu dálnic a silnic.IRU neboli Mezinárodní silniční unie – Jedná se o nejdůležitější nevládní organizaci v silniční dopravě, byla založena 23. března 1948 se sídlem v Ženevě. Úkolem Mezinárodní silniční unie je zastupování živnostenských a hospodářských zájmů spojených s mezinárodní silniční přepravou osob a zboží. Mezinárodní silniční unie je organizace s celosvětovou působností. V současné době sdružuje asi sto šedesát aktivních členů, mezi něž patří i Česká republika. IRU je řízena radou a jejím výkonným orgánem je prezídium a generální sekretariát.Kompletace zásilek – Příprava produktů k distribuci, při balení je třeba klást důraz na výběr vhodného obalu pro expedici, důležité je zajištění maximální fixace zásilky. Mezi základní kompletační činnosti patří například balení komponent do kartonů či do obálek, umístění průvodních dokumentů na obal zásilky.Komplexní řešení logistických služeb – Zajištění kompletního servisu při přepravě zboží požadovaným způsobem. Zákazník si může vybírat mezi silniční, železniční, leteckou, kontejnerovou, námořní či říční přepravou, nabízena je mezinárodní i vnitrostátní přeprava. Při přepravě je možno zajistit skladování či pojištění, u mezinárodní přepravy jsou zajišťovány celně deklarantské služby.Kvalita přepravy – Mezi určující faktory kvality přepravy patří rychlost, pravidelnost, bezpečnost, pohodlí a komplementární služby. Kvalita, objem (viz objem přepravy ) a cena přepravy jdou koeficienty vyjadřující potřeby uživatelů dopravních služeb.Logistika – Obor, jehož cílem je koordinace a optimalizace výrobních i nevýrobních procesů pomocí nejrůznějších opatření jako je plánování, realizace, skladování či vyhodnocování procesů, aby k vykonání bylo třeba co nejméně materiálu, energie či lidské práce. Předmětem logistiky je studium materiálových toků, mezi něž patří doprava, balení, skladování či manipulace, od dodavatelů přes výrobní podnik až k odběratelům. Obsahem logistiky je organizace, plánování, řízení a kontrola všech činností s tím souvisejících a to včetně příslušných informačních toků. Do předmětu zájmu logistiky spadá uspořádání a rozmístění výrobní a dopravní infrastruktury, vnitrozávodová a veřejná doprava, technologie manipulace s materiálem zabezpečující pohyb polotovarů mezi jednotlivými výrobními operacemi. Logistika se soustředí také na ložné manipulace, balení zboží, velikost zásob, informační systémy a skladování zboží. V širším slova smyslu zahrnuje logistika také obalovou techniku.Majetkové pojištění přepravy zásilek viz pojištění zbožovéMKD neboli mezinárodní kamionová doprava někdy též international transport – Pro mezinárodní kamionovou dopravu platí, že výchozí a cílové místo musí ležet na území dvou států či se část jízdy uskuteční přes území jiného státu. Přepravu zajišťuje kamion (truck), což je jízdní souprava nákladního automobilu (viz nákladní automobilys celkovou hmotností nad dvanáct tun s návěsem (viz návěs) či přívěsem (viz přívěs). Rozměry a celková hmotnost jízdní soupravy se řídí předpisy států, kde je kamion provozován .Mezinárodní kamionová doprava viz MKD.Mezinárodní silniční federace neboli IRF (viz IRF).Mezinárodní silniční přeprava – Nazýváme tak dopravu, kdy výchozí místo a cílové místo leží na území dvou států, případně mohou obě místa ležet na území téhož států, ale část jízdy se uskuteční přes území jiného státu. Jedním ze základních dokumentů, které provozování mezinárodní dopravy upravují, je CMR (viz CMR). Mezi členskými zeměmi dohody CMR může být silniční doprava realizována jako kusová sběrná služba (viz sběrná kusová zásilka) nebo celokamionová (viz celovozová doprava).Mezinárodní silniční unie – viz IRU.Nákladní automobil – Nákladní dopravní prostředky, které jsou určeny k přepravě zboží s maximální užitečnou hmotností nad jeden a půl tuny. Podle konstrukce ložného prostoru rozlišujeme valníkový (viz nákladní automobil valníkový), sklápěčkový (viz nákladní automobil sklápěčkový) a skříňový (viz nákladní automobil skříňový) nákladní automobil.Nákladní automobil sklápěčkový neboli sklápěč – Pro sklápěč je charakteristická sklápěcí plošina nebo korba a uzavřená kabina řidiče. Sklápěč se používá především při přepravě sypkých materiálů. Zvláštním typem sklápěče je tak zvaný dump-car se zad sklápěcí korbou a ochranným krytem nad kabinou.Nákladní automobil skříňový – Zboží převážené tímto typem nákladního automobilu je uloženo v uzavřeném ložném prostoru, který se podobá skříni, ta je oddělena od řidičovi uzavřené kabiny. K nakládce a vykládce zboží dochází dveřmi, kterými je skříň opatřena, přičemž není pravidlem, že skříň má pouze jedny dveře.Nákladní automobil valníkový neboli valník – Jedná se o nákladní vozidlo s nástavbou ve formě otevřené vany s otevíratelnými bočnicemi. Bočnice ve směru jízdy je pevná, zbývající bočnice jsou sklopné nebo odnímatelné. Jako valník se označují vozidla s pevně namontovanou nástavbou. Pokud je nástavba sklopná, nejedná se o valník, ale o sklápěč (viz sklápěčkový nákladní automobil ). Valník se využívá při přepravě odolného či dobře zabaleného zboží. Nakládka je možná shora – jeřábem, při sklopení bočnic je možno nakládat vysokozdvižným vozíkem. Pro ložnou plochu je charakteristická rovná podlaha. Vozidla s valníkovou nástavbou umožňují zakrytí ložné plochy plachtou, která se natahuje na demontovatelnou konstrukci, takže vozidlo lze použít s plachtou i bez ní.Nákladní silniční přeprava – Silniční doprava je individuální druh dopravy, který se realizuje za použití dopravních prostředků obvykle po silnicích a zpevněných cestách. V současné době patří silniční doprava mezi nejrychleji se rozvíjející způsoby dopravy, která díky své rychlosti, vysoké mobilitě a dostupnosti konkuruje železniční dopravě a v některých případech i dopravě letecké.Návěs – Návěsem nazýváme přípojné nemotorové vozidlo (viz přípojné vozidlo), které se v přední části připojují k tahači, na něhož je přenášená značná část hmotnosti. Podle dopravního účelu rozlišujeme nákladní, speciální nákladní, speciální a autobusové návěsy. Nákladní návěsy jsou určeny pro přepravu různého zboží. Speciální nákladní návěsy umožňují přepravu pouze některých druhů zboží, mezi speciální nákladní návěsy patří například návěsy kontejnerové, cisternové (viz návěs cisternový) a chladírenské. Speciální návěs se užívá při specifických činnostech, mezi tyto návěsy patří například hasičský návěs či návěs s kompresorem. Autobusové návěsy jsou určeny pro přepravu osob a jejich zavazadel.Návěs cisternový – Specializovaný silniční dopravní prostředek určený pro přepravu kapalin a plynů všeho druhu. Nádrž neboli cisterna je součástí vozidla. Cisternová vozidla jsou vyráběna v různých provedeních, zatímco některá vozidla umí převážet pouze kapaliny a plyny, jiná vozidla jsou vybavena doplňkovým zařízením jako jsou čerpadla, hadice či průtokoměry. Takto vybavená vozidla umožňují nejen přepravu nákladu, ale i jeho přečerpávání, odměřování či vydávání. Cisternové návěsy se používají při dopravě potravin (svoz mléka, rozvoz piva), pohonných hmot (rozvoz rafinerií k čerpacím stanicím, rozvoz pohonných hmot přímo do dopravních prostředků jako jsou letadla), dále také k distribuci topných olejů, přepravě zkapalněných plynů, transportu chemikálií, rozehřátého asfaltu, prášků (cement, mouka) či granulí.Návěs chladírenský – Speciálně upravené návěsy (viz návěs), které se užívají při dopravě produktů pod teplotním režimem. Existují různé typy chladírenských nástaveb, které se užívají podle charakteru přepravovaných produktů. Využívá se nástavba s dvojitou podlahou, s dělící stěnou a druhým výparníkem, návěsy pro přepravu zboží v oddělených komorách a při různých teplotách, návěsy pro přepravu květin či nástavba pro přepravu masa ve visu.Objem přepravy – Určuje počet tun či osob, které je možné přepravit. S objemem přepravy souvisí výkonnost (kapacita) dopravní infrastruktury, kterou jsou myšleny dopravní cesty a zařízení), a dále také výkonnost dopravních prostředků. Objem, kvalita (viz kvalita přepravy ) a cena přepravy jdou koeficienty vyjadřující potřeby uživatelů dopravních služeb.Outsourcing (složený z anglických slov out neboli vně a source což v překladu znamená zdroj) – V rámci outsourcingu může firma svěřit některé činnosti společnosti, která se na daný obor specializuje, cílem outsourcingu je snížení nákladů. Firmě, která si outsourcing objedná, je zároveň umožněno soustředit se pouze na předmět podnikání. Outsourcingu obvykle využívají společnosti, které zjistily, že vývoj a údržba vlastního informačního systému jsou ekonomicky nevýhodné. Výhodou využití třetí společnosti je její specializace v daném oboru. Nejčastěji se outsourcing využívá v oblasti IT, ale ničím neobvyklým není ani pro logistiku, obchod, public relations, účetnictví, stravování. S pojmem outsourcing souvisí i offshoring. Zatímco outsourcing znamená převedení činnosti na třetí stranu, offshoring se používá pro přesun výroby do zahraničí, nerozlišuje se však, zdali v zahraničí činnost provádí vlastnická společnost či jiná firma.Pojištění zbožové neboli majetkové pojištění přepravy zásilek – Sjednává se (podobně jako dopravní pojištění – viz dopravní pojištění) pro případ škody na přepravované zásilce a to v důsledku nahodilé události. Pojištění trvá po celou dobu přepravy – tedy včetně překladů, meziskladování, odchýlení se od stanovené cesty či zdržení. Zbožové pojištění je určeno vlastníkům zboží, mohou jej uzavírat i zasilatelé. Zbožové pojištění se obvykle využívá u mezinárodní přepravy. Velmi důležitým pojmem je Institute Cargo Clauses, což jsou celosvětově uznávané doložky londýnského trhu pro pojištění zboží a dělí se podle rozsahu na tři skupiny – pojištění proti všem pojistným nebezpečím, proti vyjmenovaným pojistným nebezpečím a proti nejzávažnějším pojistným nebezpečím. Nejširší rozsah pojištění zahrnuje pojištění proti všem pojistným nebezpečím tzv. all risks a vztahuje se na všechny rizika vyjma vyloučených. V rozsahu all risks se obvykle pojišťuje nové a řádně zabalené zboží, nejsou-li tyto podmínky splněny, doporučuje se pojištění proti vyjmenovaným pojistným nebezpečím. Dále je možné sjednat pojištění proti některým rizikům jako je například oheň, výbuch, zasažení bleskem, záplava, povodeň, dopravní nehoda, potopení lodi a jiné.Proof od delivery (P.O.D) – Důkaz o doručení zásilky (balíku či dopisu). Příjemce zásilky potvrdí při převzetí zboží jeho přijetí svým podpisem či razítkem. Obvykle se jedná o tištěný dokument, v němž je uvedeno jméno a příjmení příjemce, v některých případech také datum a čas. V případě výhrady (poškození obalu, pozdní dodání, nesouhlas v počtu kusů, předpokládané hmotnosti a podobně) by se do dokumentu měla zapsat také připomínka (výhrada).Přehled dodacích parit viz INCOTERMS.Přeprava – Označení spotřebního procesu, při němž dochází k přemísťování nákladu z jednoho místa do jiného po dopravních komunikacích a za účelem zisku. Společnost, která přepravu zajišťuje, se nazývá dopravce, objednatel přepravy je přepravce. Dopravce a přepravce uzavírají přepravní smlouvu. Rozlišovat lze mezi přepravou zboží, která bývá označována jako nákladní doprava, a přepravou osob, označovanou jako osobní doprava. V nákladní přepravě vzniká přepravní smlouva přijetím objednávky, převzetím zásilky nebo započetím přepravy. (V osobní přepravě vzniká přepravní smlouva přijetím objednávky či zaplacením jízdného.) Přeprava bývá velmi často zaměňována s pojmem doprava (viz doprava).Přípojné vozidlo – Jedná se o vozidla bez vlastního pohonu určená pro přepravu zboží či osob. Vzhledem k tomu, že nemají vlastní pohon, musí být tažena motorovými vozidly. Podle účelu jejich použití rozlišujeme návěsy (viz návěsy), přívěsy (viz přívěsy), přípojné pracovní stroje a postranní vozíky, které se připojují k motocyklům.Přívěs – Přípojná silniční vozidla, která se za tažná vozidla připojují pomocí oje. Na rozdíl od návěsů (viz návěs) tak přenáší pouze malou část celkové hmotnosti přívěsu. V některých případech jsou přívěsy nesprávně označovány jako vlečné vozy neboli vleky. Podle dopravního účelu rozdělujeme přívěsy na nákladní, podvalníky, speciální nákladní, autobusové a karavely, které jsou určené k ubytování osob. Zatímco nákladní přívěsy jsou konstruované tak, že umožňují přepravu jakéhokoli zboží, pro podvalníky je charakteristická nízko umístěná plošina pro přepravu nadrozměrných nákladů. Pro přepravu speciálních nákladů jsou konstruované také speciální nákladní přívěsy, které slouží například pro přepravu osobních automobilů, sportovních lodí, pro přepravu sypkých materiálů či paliva. Při přepravě cestujících a jejich zavazadel se užívají autobusové přívěsy.Režim TIR – Označení pro celní konvenci o mezinárodní dopravě pod karnetem TIR vydanou OSN. TIR neboli transport international routier je označení pro mezinárodní silniční dopravu. Karnet TIR je písemné celní prohlášení na propuštění zboží v mezinárodním režimu tranzitu, což znamená, že při přepravě musí alespoň jedenkráte dojít k překročení státní hranice. Karnet TIR je zároveň ručebním dokumentem za vymahatelná cla a jiné poplatky, které váznou na přepravovaném zboží.Sběrná kusová zásilka – Jedná se o zásilky, k jejichž přepravě není nutný celý vůz. Zásilky jsou však omezeny objemem nebo váhou. Prostřednictvím sběrné služby jsou zásilky kompletovány a to tak, aby jejich expedice byla ekonomicky a logisticky účelná. Zásilky jsou obvykle přepravovány za ceny stanovené fixními dopravními předpisy, čímž se liší od celovozových zásilek (viz celovozová zásilka), jejichž ceny bývají smluvní.Sběrná služba – Systém přepravy kusových zásilek od domu k domu na území České republiky. V rámci sběrné služby není možná přeprava věcí s mimořádnou kulturní nebo uměleckou hodnotou, živých zvířat. Přepravovat se nesmí věci, které lze přepravit s jinými zásilkami, a volně ložené hromadné substráty.Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia – Organizace vznikla po rozpadu Československa a nahradila tehdejší sdružení ČESMAD (viz ČESMAD). Mezi úkoly sdružení patří podpora prosperity a rozvoje silniční dopravy s ohledem na zájmy dopravců. Sdružení zastupuje, prosazuje a obhajuje zájmy svých členů a silniční dopravy u orgánů veřejné správy, zavádí opatření proti diskriminaci silniční dopravy vzhledem k ostatním druhům dopravy či hospodářským odvětvím. Mezi úkoly sdružení patří také uplatňování zásad přístupu na přepravní trh, dále sdružení pomáhá při sjednávání předpisů, které se týkají silniční dopravy, celních formalit, bezpečnosti silničního provozu a smluvních vztahů, pomáhají při přípravě obecně závazných norem týkajících se silničních dopravců. Sdružení zastupuje zájmy svých členů a plní úkoly plynoucí z členství v IRU a ostatních mezinárodních nevládních organizacích, dále se musí aktivně podílet na sekcích v IRU a prosazovat zájmy svých členů i nevládních organizací v IRU. Mezi další úkoly sdružení patří zajišťování školení, konzultací, seminářů pro dopravce, vytváření informačního systému pro silniční dopravce a zajišťování tiskopisů a pomůcek pro ně. Sdružení má na starosti zprostředkování smluv v oblasti obchodu a služeb a vykonávání funkcí záručního sdružení podle „Celní úmluvy o mezinárodní přepravě zboží na podkladě karnetu TIR“ (viz režim TIR).Sdružení československých automobilových dopravců viz ČESMAD.Skladová logistika – Zajištění skladování a dopravy produktů (surovin, dílů, zboží ve výrobě, hotových výrobků). V rámci skladové logistiky jsou poskytována služby jako kompletace dle přání zákazníka, etiketování, kolkování a repackové činnosti, vedení skladové evidence a elektronický reporting, blokové i paletové skladování potravinářského i nepotravinářského zboží s možností temperance, následní distribuce zboží a nabízeno může být také napojení na železniční vlečku.Sledování pohybu zásilky neboli track and trace – Po celou dobu přepravy (od podání do doručení) je zásilku možné sledovat.Stálé mezinárodní sdružení silničních kongresů viz AICPR.Tahač – Tahače patří do skupiny vícestopých automobilů (viz vícestopé automobily), zpravidla jsou určené k tažení přípojných vozidel. Podle konstrukce a použití se rozlišujeme silniční tahače a traktory. Podle druhu přípojného vozidla lze silniční tahače rozdělit na tahače návěsů a tahače přívěsů.Temperované skladovací plochy – Plochy vyhřívané na určitou teplotu, jsou určené především pro zboží, které je možné skladovat pouze za určité teploty.Track and trace viz sledování pohybu zásilky.Úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě viz CMR.Vícestopé automobily – Označení pro automobily, které mají kola rozložená ve třech a více rovinách osy souměrnosti automobilu. Patří sem tahače, pracovní stroje, dopravní motorové vozíky (vozidla s maximální rychlostí 25 km/h a užitečným zatížením do jedné tuny), motorové tříkolky, přičemž mezi nejvýznamnější jsou tahače (viz tahače).VKD neboli vnitrostátní kamionová doprava – Přeprava zajišťovaná kamionem (truckem) v rámci jednoho státu, čímž se liší od mezinárodní kamionové dopravy (viz mezinárodní kamionová doprava). Při přepravě je možno užívat návěs (viz návěs).Vývoz viz export.

Informace dle zemí

Zakázky nám spadly o 90 procent, říkají dopravci. Není co a komu vozit - Seznam Zprávy

V této sekci najdete podrobné informace ke každé zemi.

Jaké informace u každé země najdete (níže uvedený seznam se nemusí zobrazovat u každé země ve stejné podobě, záleží na informacích, které máme k dané zemi k dispozici):

 • Celní úřady
 • Dopravní informace
 • Hraniční přechody
 • Kabotáž
 • Kategorie tunelů podle dohody ADR
 • Limitní rozměry a hmotnosti
 • Minimální mzda
 • Nadrozměrné náklady
 • Nařízení o silničním provozu (upozornění na specifika v dané zemi)
 • Nízkoemisní zóny
 • Omezení vjezdu nákladních vozidel a/ nebo autobusů do měst
 • Poplatky – autobusy; nákladní vozidla
 • Státní svátky a zákazy jízd
 • Základní informace k přepravě odpadů
 • Zdanění přepravy osob
 • Zimní výbava

Dopravní info

Dopravci po létě sčítají ztráty způsobené uprchlickou krizí | Dopravní noviny

V této sekci najdete informace o uzavírkách, stávkách a dalších omezeních provozu v ČR i v zahraničí.

DOPRAVNÍ INFORMACE ČR

Dopravní informace ŘSD – www.dopravniinfo.cz – asistenční služba ŘSD tel.: 800 280 281 pro D1

Aktuální informace – Zelená vlna

Aktuální dopravní informace – Policie ČR

Modernizace D1

Parkoviště v Evropě

MÝTO

Dopravci kritizují západní kolegy kvůli minimální mzdě i povinným návratům | E15.cz

Provozovatel německého mýtného systému

Provozovatel rakouského mýtného systému

Provozovatel mýtného systému v ČR – Premid

Více o mýtných systémech najdete v samostané sekci.

HRANIČNÍ PŘECHODY